Polsko - niemieckie seminarium: nowoczesne metody monitoringu i zarządzania gospodarką wodno-ściekową

W kwietniu i maju br. odbyły się dwa trzydniowe seminaria, zorganizowane przez Zakład Usług Komunalnych w Babimoście pn. Polsko- niemieckie seminarium- nowoczesne metody monitoringu i zarządzania gospodarką wodno-ściekową. W spotkaniach udział wzięła ośmioosobowa grupa pracowników z zaprzyjaźnionego Zakładu Komunalnego w Döbern. Przewodniczył jej kierownik zakładu Peter Drobig.

Projekt miał na celu zapoznanie pracowników zakładów komunalnych w Polsce i Niemczech z nowoczesnymi metodami zarządzania i monitorowania procesu produkcji wody oraz przesyłu i oczyszczania ścieków. Odbywał się podczas dwóch trzydniowych weekendowych peneli (piątek, sobota, niedziela) 13-15 kwiecień 2012 i 11-13 maj 2012r, kończył się punktem kulminacyjnym, konferencją podsumowującą projekt, ostatniego dnia projektu tj. 13 maja 2012r. W konferencji podsumowującej wzięli udział uczestnicy panelu oraz zaproszeni goście z Polski i Niemiec na czele z przedstawicielami władz samorządowych.
Pierwsze seminarium (13-15 kwietnia) dotyczyło zapoznania się z procesem technologicznym produkcji wody w Automatycznych Stacjach Uzdatniania Wody oraz jego monitoringiem , automatyzacją i sterowaniem przez internet. Program obejmował:
- Proces produkcji i uzdatniania wody;
- Zapoznanie z nowoczesnymi metodami komputeryzacji i automatyzacji procesu produkcji;
- Wykorzystanie internetu do monitorowania i sterowania procesem technologicznym;
- Zajęcia pokazowe i praktyczne;
Drugie seminarium(11-13 maj) dotyczyło zapoznania z procesem przesyłu i oczyszczania ścieków oraz wykorzystania automatyki, monitoringu i informatyki w procesie technologicznym oczyszczalni ścieków oraz budowie i eksploatacji sieci kanalizacyjnej. Program obejmował:
- Proces oczyszczania ścieków w nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Babimoście;
- Zapoznanie z nowoczesnymi metodami komputeryzacji i automatyzacji procesu;
- Wykorzystanie internetu do monitorowania i sterowania procesem technologicznym,
- Budowa sieci kanalizacyjnej;
- Monitorowanie i sterowanie przepompowniami ścieków;
- Zajęcia pokazowe i praktyczne w oczyszczalni ścieków i przepompowniach;
W celu efektywniejszego poznania ww. procesu został wykonany przykładowy model Automatycznej Stacji Uzdatniania Wody (ASUW) oraz oprogramowanie pokazujące automatykę i sterowanie procesem produkcji wody. Model ten zawierał poszczególne elementy Automatycznej Stacji Uzdatniania Wody takie jak: sterownik, przekaźniki, moduł komunikacyjny, falowniki, sterowniki kaskadowe itp. Są to elementy za pomocą których monitorujemy stację oraz ją sterujemy. Za pomocą sygnałów z przekaźników sterownik generuje sygnały przekazywane przez moduł GPRS do komputera centralnego z wgranym oprogramowaniem wszystkie istotne parametry pracy ASWU oraz generuje bazy danych z danymi historyczny do określania trendów pracy jednostki w zadanym przedziale czasowym. Ma to swoje odzwierciedlenie w programie wizualizującym dzięki któremu możemy wszystko oglądać na ekranie monitora centrum dyspozycyjnego, z którym możemy się w każdej chwili połączyć przez sieć internetową z dowolnego komputera. Jest to podgląd bieżącej pracy jak i danych archiwalnych. Pozwala to na zoptymalizowanie pracy poszczególnych urządzeń stacji, jak i przewidywać sytuacje awaryjne związane z przesyłaniem wody. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w okresach letnich, ponieważ w ostatnich latach często występuje problem suszy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sterowników pewne procesy przebiegają automatycznie np. stopniowe zwiększanie wydajności pomp pośrednich wraz z opadaniem lustra wody w zapasowych zbiornikach. Zbudowana makieta ASUW wraz oprogramowaniem pozwoliła uczestnikom zrozumieć proces automatycznej produkcji wody, zdalnego sterowania i nadzoru. Przybliżyła również zaproszonym gościom problemy oraz nowoczesne rozwiązania związane z produkcją wody i oczyszczaniem ścieków. Obecnie zaprzyjaźnione zakłady komunalne planują zautomatyzowanie stacji, co wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo zabezpieczenia w wodę mieszkańców gmin. Zajęcia miały charakter teoretyczny i praktyczny. Zajęcia teoretyczne odbywały w sali konferencyjnej obiektu transgranicznego- Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście. Zajęcia praktyczne odbywały się w obiektach zarządzanych przez wnioskodawcę tj. w Automatycznej Stacji Uzdatniania Wody, Oczyszczalni Ścieków oraz sieci kanalizacyjnej na terenie Babimostu. Uczestnicy projektu mogli w sposób praktyczny zdalnie sterować przez internet procesem produkcji wody, działaniem oczyszczani ścieków i monitorowaniem sieci kanalizacyjnej poprzez wykorzystanie zbudowanego modelu oraz istniejących obiektów i urządzeń.
Goście z Niemiec byli pod wrażeniem rozwiązań technicznych zastosowanych w oczyszczalni ścieków. Oni również pozyskali środki z Unii Europejskiej na modernizację oczyszczalni i będą mogli skorzystać z naszych doświadczeń przy sporządzaniu specyfikacji do tego zadania. Nasz zakład będzie mógł skorzystać z doświadczeń naszych gości przy budowie nowej stacji uzdatniania wody w Kolesinie i planowanej modernizacji stacji w Babimoście ponieważ udało im się pozyskać środki i są na ukończeniu prac przy modernizacji swoich obiektów.

Foto_6

Zapraszamy do galerii

Foto_1

 

 

Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK