Nasze bociany

23.06.2014-6Cytat: „Bocian to ptak domowy: pożytek to taki, jadowite, sprośne trawi robaki”

Mateusz Cymański 1584 r.

Na terenie naszej gminy jest sześć gniazd bocianich z czego tylko trzy są zasiedlone. Bociany zasiedlają gniazdo na kominie c. o. Zakładu „RICOSTA” przy ul. M. J. Piłsudskiego 34 w Babimoście gdzie w tym roku dochowały się troje małych boćków.


W Podmoklach Małych na specjalnie przygotowanej platformie zamontowanej na maszcie z odzyskanych zespolonych słupów trakcji energetycznej usytuowanych przy szczycie budynku gospodarczego na posesji nr 86 Pana Władysława Omilanowskiego. Poprzednie bocianie gniazdo z biegiem lat osiągnęło znaczne rozmiary oraz wagę doprowadzając do naruszenia konstrukcji więźby dachowej oraz ściany szczytowej budynku inwentarskiego, co mogło doprowadzić do katastrofy budowlanej. Wobec zaistniałej sytuacji w 2010 r. Gmina uzyskała zgodę na przeniesienie gniazda od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. oraz pokryła wszystkie koszty związane z tym przedsięwzięciem. W tym roku w gnieździe wykluły się cztery bocianki. Jak widać na załączonym zdjęciu małe boćki mają się dobrze choć trochę się zdziwiły naszą wizytą. Trzecie zasiedlone gniazdo znajduje się w Nowym Kramsku na słupie sieci energetycznej na specjalnie przygotowanej platformie przy ul. Podgórnej przy nieruchomości nr 3. Tu bociani rodzice wychowują dwójkę bocianków, które 12 lipca podjęły pierwszą próbę lotu.

Bociany białe zaczynają swoje lęgi w kwietniu. Samica składa w tedy najczęściej od
2 do 5 jaj. Przeciętne bocianie jajo jest białe i waży ok. 110 gramów. Rodzice wspólnie wysiadują jaja, a po miesięcznej inkubacji klują się młode.

Rodzice troszczą się o swoje pociechy, gdyż są one bezradne (chronią przed słońcem
i deszczem, dokarmiają i poją). Pokarm jest dostarczany do gniazda przez oboje rodziców. Na początku są to głównie dżdżownice, a dopiero po pewnym czasie jest on coraz bardziej urozmaicany o bezkręgowce, a nawet nornice, ryby. Młode bociany są łatwe do rozpoznania gdyż ich dziób i nogi są czarne (u dorosłych czerwone).

Bocian biały jest doskonałym bioindykatorem i jego obecność świadczy o jakości środowiska. Duże zagęszczenie bocianów białych w Polsce wskazuje, że mamy dobrą jakość środowiska i produkowana u nas żywność jest dobrej jakości. Coroczne kontrolowanie populacji bocian pozwala na zdobycie informacji o tym, czy jakość środowiska się pogarsza czy też polepsza. Niestety wraz z dopłatami rolniczymi zaczęto stosować coraz więcej chemii w rolnictwie (to powoduje zubożenie bazy pokarmowej bociana) oraz coraz popularniejsze są monokultury, co wpływa na spadek liczby bocianów.

Dlatego w gminie Babimost także prowadzony jest stały monitoring gniazd bociana białego. W tym roku rozpoczęto także obrączkowanie bocianów, aby dowiedzieć się więcej o ich życiu. Dzięki uprzejmości Pana Tadeusza Gracz z Siedlca który udostępnił nam podnośnik koszowy w dn. 30.06.2014 r zaobrączkowano dwa młode bociany na gnieździe w Nowym Kramsku oraz cztery młode na gnieździe w Podmoklach Małych. Ponadto małym bociankom zmierzono długości dziobków która wynosiła od 9 do 14 cm. Udział w akcji obrączkowania wzięli:

prof. Leszek Jerzak, D. Markulak z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Sylwester Błoch i Marcin Cichy z Urzędu Miejskiego w Babimoście.

Pozostaje nam teraz czekać na informacje powrotne ze świata. Może zaobrączkowane bociany powrócą do gminy Babimost i tu rozpoczną swoje lęgi.

Nasze bociany odlatują do Afryki zazwyczaj w okolicach 24 sierpnie (na Bartłomieja).

Migrują w stadach liczących czasami setki i tysiące osobników. Bociany żyjące na wschód od Łaby lecą do Afryki przez Turcję, Izrael i Egipt. Zachodnia populacje przez Gibraltar i Maroko. Pierwsze lecą zawsze młode bociany i nie wiadomo dokładnie skąd wiedzą, jak trafić do RPA. Przebywają trasę ok. 10.000 km i lot trwa ok. 3 miesięcy. Przebywają tam zazwyczaj ok. 3 lat aż uzyskają dojrzałość płciową. Natomiast dorosłe lęgowe bociany odpoczywają w ziemie w Czadzie i Sudanie. Swój lot powrotny rozpoczynają już w styczniu i pierwsze osobniki dolatują do Polski zazwyczaj na Józefa (19 marzec).

Zapraszamy do galerii

23.06.2014-8

 

Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK