Koło Gospodyń Wiejskich
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasza próba pobicia rekordu Guinnessa w kategorii „Największy gliniany garnek na świecie” została oficjalnie uznana i otrzymaliśmy certyfikat ze światowego biura rekordów Guinnessa z Londynu, potwierdzający że jesteśmy w tej dziedzinie rekordzistami świata.
Przypomnijmy, że próbę pobicia rekordu podjęliśmy 21 sierpnia 2014 roku z okazji zaplanowanych obchodów XXXII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza. Ulepienia garnka podjął się pan Rytis Konstantinavicius, artysta pochodzenia litewskiego.
Praca nad garnkiem rozpoczęła się od ułożenia podestu z 1600 cegieł. W ciągu następnych siedmiu dni garnek stopniowo nabierał kształtów. Punktem kulminacyjnym był oczywiście wypał naczynia, który trwał ponad 14 godzin! Do ulepienia garnka zużyto aż 3 tony gliny.
Podczas lepienia nie obyło się bez niespodzianek. Najpierw mocny podmuch wiatru złamał nogi namiotu, pod którym pracował artysta. Z uwagi na silne ruchy powietrza, które odczuwalne były niemal przez cały czas, zmuszeni byliśmy postawić dużą przyczepę osłaniającą garnek.
Gdy uporano się z wiatrem, przyszedł czas na deszcz, który padał przez trzy dni bez przerwy. Chociaż namiot był szczelny, to powstające wokół niego kałuże zapełniały garnek wilgocią, co w ostateczności mogło doprowadzić do jego rozsadzenia podczas wypału. W celu uniknięcia katastrofy, z pobliskiego lotniska dostarczyliśmy potężnej mocy nagrzewnicę na olej opałowy, z długim i giętkim rękawem służącą do nagrzewania samolotów zimą.
Ostatni problem napotkano podczas wypału garnka. Po siedmiu godzinach w piecu, okazało się, że otwór w pokrywie pieca jest za szeroki przez co temperatura nie utrzymywała się na odpowiednim poziomie. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji było wejście na górę pieca (4 metry wysokości) i ręczne nałożenie przysłony. Tego karkołomnego zadania, pod asekuracją straży pożarnej, podjął się Rytis Konstantinavicius.
Oficjalne mierzenie garnka odbyło się pod fachowym okiem niezależnych świadków, którzy potwierdzili, że nowy rekord Guinnessa na największy gliniany garnek wynosi od teraz:
- 310,1 cm wysokości,
- 689,5 cm obwodu w najszerszym miejscu,
- 502,9 cm obwodu otworu,
- 466 cm obwodu podstawy,
- 160,1 cm średnicy otworu.
Następnie sporządzono wszystkie wymagane prawem dokumenty w tym: zeznania świadków spisane w obecności notariusza, materiały filmowe i fotograficzne, artykuły prasowe oraz potwierdzone przez Urząd Miar w Zielonej Górze pomiary garnka. Na wynik czekaliśmy kilka miesięcy.
Warto było, ponieważ tak jak już wspomnieliśmy nasz rekord został uznany!
Dziękujemy wszystkim, którzy bacznie obserwowali próbę pobicia rekordu, byli z nami w czasie finałowego wypalania garnka oraz dokonywania pomiarów oraz tym, którzy nam kibicowali.
Nasze rekordowe dzieło można obejrzeć na terenie Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście.