Jubileusz 30-lecia Burmistrza Babimostu

jubileusz3W tym roku minęło 30 lat, od kiedy radni Rady Miejskiej w Babimoście podczas sesji w dniu 22 kwietnia 1991 roku wybrali Bernarda Radnego na Burmistrza Babimostu. Wcześniej, w roku 1990 kandydował do Rady Miejskiej w Babimoście, zostając radnym. Natomiast 27 października 2002 roku odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory samorządowe, podczas których spośród pięciu kandydatów na funkcję Burmistrza Babimostu wybrano Bernarda Radnego, zgłoszonego przez Komitet Wyborczy Wyborców „Rozwój i Przyszłość Babimojszczyzny’’. Jest jednym z niewielu Burmistrzów w Polsce, pełniących tę funkcję najdłużej, bo już ósmą kadencję, a jedynym w województwie lubuskim.

Bernard Radny w przeszłości zajmował się gazyfikacją wsi oraz pracował w Społecznym Komitecie Budowy Świetlicy, Remizy i Przedszkola w Podmoklach Wielkich, które miały służyć mieszkańcom całej gminy do organizowania uroczystości okolicznościowych. Przez 20 lat był aktywnym członkiem Strażackiej Orkiestry Dętej OSP w Babimoście. W okresie przemian gospodarczych w kraju, wśród wielu zadań na plan pierwszy postawił budowę infrastruktury umożliwiającej rozwój zakładów pracy oraz poprawę jakości życia mieszkańców Gminy Babimost.

Poza niestrudzonym działaniem na rzecz gminy i pracą zawodową, na szczególne uznanie zasługuje ogromne zaangażowanie Burmistrza w działalność na niwie społecznej, aktywizująca organizacje skupione wokół babimojskiego samorządu. Od 30 lat jest Prezesem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gminie Babimost, a w szeregi OSP wstąpił już w 1970 roku. Przez 20 lat był członkiem Zarządu Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr z siedzibą w Gubinie, do którego należy ponad 50 gmin z województwa lubuskiego i Brandenburgii. Był współzałożycielem w 1995 r. Regionu Kozła i do dziś pełni funkcję Członka Kapituły. Zainicjowana idea ma na celu rozwój gospodarczy, kulturowy i turystyczny siedmiu gmin, położonych na pograniczu dwóch województw. Przy kolejnych okresach programowania środków unijnych, Burmistrz Bernard Radny współinicjował działalność Lokalnej Grupy Działania „Regionu Kozła”. Ponadto w Gminie Babimost współtworzył wiele organizacji społecznych i do dzisiaj jest ich członkiem.

W chwili obejmowania przez Bernarda Radnego stanowiska Burmistrza Babimostu, w gminie nie było kanalizacji, wodociągów, telefonów, ścieżek rowerowych, rozbudowanej bazy sportowej i turystycznej, a struktura gospodarcza była bardzo słaba. Mieszkańcy najczęściej szukali pracy w pobliskim Sulechowie, Wolsztynie czy Zielonej Górze.

Dziś, po 30 latach pracy na stanowisku Burmistrza, w Babimoście wskaźnik bezrobocia jest jednym z najniższych w województwie lubuskim i w kraju. Powstała nowoczesna infrastruktura w postaci dwóch Automatycznych Stacji Uzdatniania Wody, Oczyszczalni Ścieków, kanalizacji, wodociągów, sieci gazowej, drogi, ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne itp. Ulokowały się tu duże przedsiębiorstwa takie jak IKEA, TFP. Ludzie mają pracę, a gmina dynamicznie się rozwija. Bernard Radny wciąż z żelazną konsekwencją wprowadza działania związane z budową proekologicznej infrastruktury technicznej niezbędnej dla rozwoju przedsiębiorczości. W 2010r oddano do użytku pięciokilometrową obwodnicę miasta Babimost. Inwestycja ta umożliwiła dalszy rozwój istniejących dużych podmiotów gospodarczych. Prowadzone są działania mające na celu sprowadzenie kolejnych zakładów pracy. W ostatnich latach w gminie duże środki zostały wydatkowane na rozbudowę bazy sportowej. Powstała nowoczesna hala sportowa, boiska piłkarskie, Fitness Park. Gmina posiada już najdłuższą w Województwie Lubuskim kilometrową sieć ścieżek rowerowych przypadającą na 1 mieszkańca. Od roku 2019 można korzystać z sieci 33 kilometrów ścieżek rowerowych położonych przy wszystkich kategoriach dróg przebiegających przez gminę tj. gminne, powiatowe i wojewódzkie. Ścieżki rowerowe na terenie Gminy Babimost są tak lokalizowane, że można nimi objechać cały teren gminy tj. wszystkie sołectwa i całe miasto Babimost zwiedzając po drodze wszystkie obiekty turystyczne, obiekty sportowe i tereny rekreacyjne, a także korzystając przy tym z bogatej bazy gastronomicznej i noclegowej, uroków terenu i walorów środowiskowych. Ścieżki rowerowe z terenu Gminy Babimost mają połączenie ze ścieżkami rowerowymi z Gminy Kargowa oraz z Gminy Zbąszynek, co w znaczący sposób poszerza ofertę turystyczna regionu.

Dzięki staraniom Burmistrza gmina pozyskała środki finansowe, bez których nie byłoby możliwe zrealizowanie wielu inwestycji. Na przestrzeni tych lat majątek gminy wzrósł kilkakrotnie. Obecnie realizowane są kolejne inwestycje mające wpływ na dalszy rozwój naszej gminy.

jubileusz3

jubileusz2

Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK