Polsko-Niemieckie Święto Miodu

 

Od 8 do 10 września 2012 w Podmoklach Małych, w Gminie Babimost, zrealizowany został kolejny projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, którego celem była promocja miodu i produktów pszczelich oraz ochrona pszczół i pszczelarstwa przed zagrożeniami współczesnego środowiska. Mając sprawdzonego partnera – Gminę Neuruppin - z którą realizowaliśmy już szereg ważnych i ciekawych projektów, postanowiliśmy nawiazać współpracę pomiędzy pszczelarzami i skorzystać z doświadczeń niemieckich, organizując wspólne Polsko – Niemieckie Święto Miodu.

Na terenie Gminy Babimost od kilkudziesięciu lat istnieje Rejonowe Koło Pszczelarzy, które liczy obecnie 27 członków. Swoim zasięgiem obejmuje także Gminę Kargowa. Prezesem koła od czterech lat jest Stanisław Baer, pszczelarz i osoba oddana pracy społecznej. Jego organizacja jest jedną z ponad 30 innych, aktywnie działających na terenie naszej Gminy. Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w pszczelarstwie zachodzą zmiany. Nowe trendy jakie obserwuje się na międzynarodowych wystawach pszczelarskich, docierają do naszych lokalnych pszczelarzy. Aby o nich porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, spojrzeć w przyszłość pszczelarstwa, Rejonowe Koło Pszczelarzy wspólnie z Gminą Babimost postanowiło zorganizować Polsko-Niemieckie Święto Miodu. Oprócz 30 – osobowej grupy pszczelarzy z Niemiec w imprezie wzięło udział wielu ważnych gości. Byli wśród nich Bazyli Chomiak - członek Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego, Lesław Tetera – Prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy z Zielonej Góry, Marian Grzywacz - Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy z Gorzowa Wlkp., prof. dr hab. Jerzy Szukała – z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr Benedykt Polaczek z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, prof. dr hab. Bogdan Kędzia z Poznańskiego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Czesław Fiedorowicz – Prezes Konwentu Euroregionu „Sprewa – Nysa – Bóbr“, Hartmut Pritz -  Prezes Klubu Pszczelarskiego z Neuruppin, Gabriel Reiner – Prezes Związku Pszczelarzy w Brandenburgii. Członkowie Rejonowego Koła Pszczelarzy powitali swoich gości w sobotę 8 września w wigwamie Koła Myśliwskiego „Jeleń” w Laskach. Wcześniej jednak z dużym zainteresowaniem zwiedzono pasiekę pszczelą Stanisława Baera – Prezesa babimojskiej organizacji.

         Głównym punktem projektu była konferencja zorganizowana w niedzielę 9 września w sali wiejskiej w Podmoklach Małych. Wśród uczestniczących w niej 140 osób, oprócz pszczelarzy znalazła się spora grupa rolników. Pierwszy wykład p.t „Wpływ produktów pszczelich na zdrowie człowieka” wygłosił prof. dr hab. Bogdan Kędzia. Kolejny, zatytułowany „Ochrona pszczół przed zagrożeniami skażonego środowiska”, zaprezentował dr Benedykt Polaczek. Przed rozpoczęciem konferencji miała miejsce bardzo miła uroczystość. Osiem osób zasłużonych dla rozwoju pszczelarstwa zostało udekorowanych srebrnymi odznakami Polskiego Związku Pszczelarskiego. Znaleźli się wśród nich Leon Kaźmierczak, Gertruda Fornalczyk, Leon Wojtek, Bernard Radny, Ryszard Walczak, Ryszard Piasecki, Kazimierz Baumgart oraz Burmistrz Babimostu Bernard Radny. Ośmiu gości z Niemiec otrzymało odznakę honorową Polskiego Związku Pszczelarskiego. Dla usprawnienia konferencji i wygody słuchaczy wystąpienia obu wykładowców tłumaczone były symultanicznie. Po zakończeniu wykładów zadawano wykładowcom szereg pytań. O godzinie 15.00 przy Skansenie Maszyn i Urządzeń Rolniczych rozpoczął się festyn pszczelarski, który zgromadził kilkaset osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ze sprzętem i produktami pszczelimi, pokaz kręcenia miodu, wypiek chleba w piecu chlebnym oraz oczywiście stoiska gastronomiczne. Dzieci spędzały czas przy zabawkach i zjeżdżalniach dmuchanych. Do zabawy zachęcała je również grupa „Wesołki” z Zielonej Góry. W międzyczasie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, w którym brały udział dzieci z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych. Przed sceną została zorganizowana wystawa pokonkursowa, podziwiana przez uczestników festynu. Bardzo wiele osób skorzystało z możliwości zwiedzania skansenu, wiatraka oraz szkolnej Izby Pamięci. W części artystycznej festynu zaprezentowały się dzieci i młodzież z Zespołu Edukacyjnego w Podmiklach Małych oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście, Zespół Śpiewaczy „Wiwat” oraz Kapela Podwórkowa „Szczuny” z Sulęcinka. Do zabawy tanecznej przygrywał zespół „Fux Band”.

W poniedziałek 10 września pożegnano grupę niemiecką, która z uznaniem wyraziła się o organizacji projektu oraz gościnności i życzliwości, z którą spotykali się na każdym kroku. Wszyscy zgodnie wyrazili życzenie aby tak ciekawą, pouczającą imprezę z udziałem polskich i niemieckich pszczelarzy organizować częściej. Jest to bowiem okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania własnych osiągnięć oraz przedstawienia problemów związanych z pracą pszczelarzy, występujących w Polsce i Niemczech.


 

foto_1   foto_2foto_3

 

 Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007 - 2013, Funduszu Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa - Nysa - Bóbr” oraz budżetu państwa.

 

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”

 

 

Zapraszamy do galerii

 

 

Foto_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK